Deals so GOOD it feels like you're stealing™
Print Your Coupons
The end of the month is just two days away. Print your coupons before they're gone. New coupons will be listed on November 1, 2010. I've printed some favorites and will hold them in hopes of a sale. Print this one out for some cheap sugar: Smartsource: Dixie Crystals Sugar $0.75/1 This will double to $1.50 at both Lowes Foods and Harris Teeter. The last time I had this coupon, ...
Kraft Shredded Cheese for $0.88 a Bag
I've told you before and I'll tell you again- I LOVE cheese! I don't think I go a day without eating some type of cheese. And usually I have 6-8 different types in my fridge at a time. Cheese is pretty pricey so anytime I can get a good deal on it, I stock up. This week there's a great deal going on at Lowe's Food stores. So here's the steal: All bags of shredded Kraft Cheese are on sal...
Harris Teeter Super Doubles!!
It's happening again! Harris Teeter is doing “Super Doubles” from November 3-9. With plenty of advanced notice, now's the time to gather all your high value coupons so that you are prepared next Wednesday. For those of you that are new to couponing, “Super Doubles” means that they will double any coupon up to $1.98. However, the upc barcode on the coupon must begin with a number ...
LEGO Harry Potter Hogwarts Castle
So my little "Harriet Potter" has been having a BLAST with the PS3 Lego Harry Potter game and as if that wasn't enough, my In-Laws got her the coolest Lego set around. It's the Harry Potter Hogwarts Castle! This isn't the ordinary "Lego" set that I grew up with. This Lego set has hinges and doors, flames on torches, stairs that swivel, and much, much more. It's AMAZING! My In-Laws had as...
Happy 5th Birthday, Emma!!!
My baby is turning 5 today. She is SOOO excited about this age, and the fact that the dentist told her 2 days ago that her two bottom teeth were loose. I keep telling her she's going to look like a jack-o-lantern but she doesn't seem to mind:) I received the Picaboo book in the mail yesterday and it's all wrapped up and ready for Emma to open up. It came out REALLY nice. Can't believe I...
Free Picaboo Photobook!
I just found out from My Baton Rouge Mommy that Picaboo is offering new customers a FREE large Classic book from October 15 to 25th by using code FALLBK. I'm a little behind on my photobooks these days, so I spent the day today working on Emma's birthday party from last year. I've always loved scrapbooking but can't seem to find the time lately. Making a photobook is similar to scrapbook...
How to Get 5 Packages of Cheese for $3.38
I LOVE cheese! I should have probably been born a mouse:) It's one of those foods that I can eat every single day and I never get tired of it. I was thrilled to get 5 packages of it at Harris Teeter for only $3.38 today. I picked up 4 bags of shredded cheese and 1 package of Cracker Barrel Cheddar slices. All of them were on sale. The shredded cheeses were on sale 2 for $4 and the...
Groupon: Top Deals for September 3
I LOVE Groupon! I purchased 3 different ones this year.  The first was for a 90-minute massage from Massage Envy for only $49 (Retails for $114).  The second one was for a Gap store certificate for $25 (Retails for $50) and the most recent one was for Papa Murphy's Pizza.  This one was only $8 and it retails for $20.  Someone's having pizza in the next couple days! Here's the list of th...
Vita Mix Blender – The Kitchen Appliance No Home Should Be Without
I've got to be honest with you. I hate infomercials. I also don't care much for sales Kiosks where fast-talking snake oil salesmen wearing headset microphones attempt to mesmerize you with their clever words and trivial knowledge. In fact, the Vita Mix blender Kiosk at our local Costco had been up and running for several months before we finally approached it during one of our latest visits. Prior...
Today Only: Get $50 Worth of Gap Apparel for ONLY $25
Groupon is having a wonderful deal today. You can get $50 worth of Gap Apparel (including sale items) for ONLY $25. This deal is valid at all the Gap Stores. Don't miss out- you can use this for back-to-school shopping or even for holiday gifts. The certificate is valid for use through November 19, 2010.

Creating a Price Book

Posted By: Elena in Getting Started, Price Book - Comments: 2 Comments »

If you don’t know the regular price of an item, how will you know when you are getting a real deal?

Sale Sign Pictures, Images and Photos

Many stores put items on sale.  However, a sale does not necessarily mean you are getting a good deal.  It only means they have reduced the price of an item.

Think about the 10 items that you shop for week after week.  This is a good starting place for your price book.  Next, think of the stores you usually shop at.  I created my price book using Microsoft Excel because I like the ability of using multiple worksheets.  I am also able to “sort” each column as I add items to my price book.  Use whatever you feel comfortable with…a plain sheet of paper will work just as well.

Here is a small sample from my price book:

Food: Size: Price goal: Lowes Target Walmart BJ’s Costco
butter 3 tubs $1.66 per tub $2.59 $2.39 $4.99
Cream Cheese 8 oz $1.58
Dove Milk Chocolates 1 pk. $3.49 $3.00
egg beaters 4 pk. $1.90 each $2.54 $7.59
eggs (Eggland’s Best) 12 $2.99
eggs (Eggland’s Best) 18 $2.79
English Muffins 1 pk. BOGO $1.49 $1.99
evaporated milk 12 pk. .66 per can $7.89
Goldfish 1 pk. $1.65
green beans- canned 1 can .50 on sale $0.50

Let me review this chart with you.  Starting with the butter- I can get a 3-pk. at BJ’s for $4.99.  Therefore, when I divide $4.99 by 3 I see that on average each tub of butter costs me $1.66.  If I purchase butter separately at Target or Lowes, I would be paying 73- 93 cents more for each tub of butter.  Therefore, it’s important for me to buy my butter at BJ’s.

Another example is egg beaters.  If I buy one carton at Target, I will pay $2.54.  At BJ’s I can get a 4-pk. for $7.59.  After doing the math, I see that on average I pay $1.90 per carton at BJ’s, saving 64 cents on each carton.

Eggland’s Best eggs are only $2.79 for a dozen and a half at Costco, whereas Lowe’s sells them for 20 cents more, and I miss out on 6 extra eggs.

Most stores offer incentives to get you to choose them over their competitors.  However, you really need to look at and analyze the items that you buy to see which stores are REALLY giving you a better price.

You don’t want to drive 30 minutes to Costco to save 20 cents on eggs, as you spend much more than that on gas and your time.  However, if you happen to be near Costco, why not stop by and pick up the eggs?  Little by little you will realize which store have better deals for the items you often purchase.

These are the stores I usually shop at:

  • Groceries: Harris Teeter, Lowes, Target, Walmart, BJ’s, and Costco.
  • Supplies: Target, Walmart, BJ’s, and Costco

The Wholesale clubs have great deals at times, but you really need to look at their unit price.  Sometimes, you get a better deal at Target than you would at BJ’s.

Below is a paper towel comparison that I did recently.

I will only buy “Bounty select-a-size” paper towels because those are the ones I like.  I recently purchased them at 3 different stores.  This is what I learned:

Item: Size: Avg. $ per roll Target BJ’s Costco
Bounty select-a-size 12 big rolls (118 sheets) 1.33 $15.99
Bounty select-a-size 12 giant rolls (132 sheets) 1.25 $14.99
Bounty select-a-size 12 mega rolls (147 sheets) 1.41 $16.89

All the packages looked the same- they all had 12 rolls.  However, the type of rolls was different.  There was big, giant and mega.  I had not realized that in the past.  I then looked at the fine print to learn that the amount of sheets per roll also varied.  The giant rolls at Target gave me an additional 14 sheets per roll (multiplied by 12 rolls in the package) equals an extra 168 sheets, for $1 less than the BJ’s package.

Lesson learned: Not all things are created equal.  And that goes for most items that you purchase.  So, make sure you pay attention to unit prices and see which stores are really giving you more for your money.

If you have any questions about creating your price book, let me know.

Tags: ,

2 Responses

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed.

You can leave a response, or trackback from your own site.

  1. Cheap Student Books says:

    Nice Article. Have bookmarked your site! Keep it up!

  2. Cheap DVD Box Sets says:

    Hi there, I just wanted to let you know That your posts is awesome!

Leave a Reply

Categories

Copyright 2010 - All Rights Reserved - Contact Me - Theme By Appchain.com